بستری شدن دوباره استاد محمدرضا شجریان در بیمارستان؛ «خسرو آواز ایران» در اغما

143

گزارش‌ها حاکی است که محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، بار دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان جم بستری شده است و در «اغما» به سر می‌برد.

هیئت مدیره بیمارستان جم در تهران، روز دوشنبه ۱۴ مهرماه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کردند که محمدرضا شجریان روز گذشته «با شرایط عمومی ، قلبی و ریوی – تنفسی ناپایدار و افت سطح هوشیاری، افت فشار خون و پلاکت در بخش مراقبت‌های ویژه» بستری شده است.‌

همچنین یکی از اعضای تیم پزشکی مداواکننده استاد شجریان به رسانه‌های داخل ایران گفت که «میزان هوشیاری استاد محمدرضا شجریان به عدد ۵ رسیده است و او در حال حاضر در کما به سر می‌برد.» او اعلام کرده که «شب گذشته استاد شجریان با وضعیت بسیار بد و با کاهش فشار خون و عفونت شدید در ناحیه بدن و کیسه صفرا به بیمارستان جم تهران منتقل شد و در حال حاضر در بخش آی‌سی‌یو بستری است.»

محمدرضا شجریان آخرین بار ۲۵ مرداد به بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شد و در سوم مهرماه، از بیمارستان مرخص شده بود.

استاد شجریان، که او را «خسرو آواز ایران» می‌خوانند، چند سال در حال مبارزه با بیماری سرطان بوده است. استاد شجریان اوایل بهمن ماه سال گذشته به دلیل شرایط نامناسب جسمانی به بیمارستان جم منتقل و در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بود که در پی آن، انتشار اخبار ضد و نقیض درباره وضعیت او باعث نگرانی طرفدارانش شد و عده زیادی برای مدتی طولانی در اطراف بیمارستان تجمع کردند.

محمدرضا شجریان پس از همراهی با اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، مجوز برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم در ایران را از دست داد و پخش صدایش از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز ممنوع شد.

در فروردین سال ۱۳۹۸، بنیاد بین المللی «آقاخان» با اهدای جایزه «خداوندگاری موسیقی» به محمدرضا شجریان، از استاد آواز ایران قدردانی کرد.