127

افغانستان

توضیح تصویر،

احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان

سرپرست وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید شیوع ویروس کرونا در این کشور “تحت کنترل” درآمده است و تنها ۲۱ بیمار کووید ۱۹ در شفاخانه‌ها بستری‌اند.

احمد جواد عثمانی، امروز (دوشنبه، ۱۴ میزان/مهر) در یک نشست خبری گفت که از بین این بیماران تنها وضعیت ده بیمار شدید و وضعیت یک نفر وخیم است.

او می‌گوید که افغانستان از نظر شیوع این ویروس در وضعیت مناسبی قرار دارد و زندگی در این کشور به حالت عادی برگشته است.

آقای عثمانی افزود که شمار واقعات مثبت و جان باختگان کرونا در این کشور کاهش یافته و شمار شفایافتگان بیشتر شده است.

این در حالی است که از آغاز شیوع کرونا در افغانستان شمار زیادی از کم بودن شمار آزمایش‌های روزانه و امکانات محدود بهداشتی برای رسیدگی به بیماران شاکی بوده‌اند.

همچنین شمار زیاری از مبتلایان در افغانستان بدون مراجعه به شفاخانه‌ها، به گرفتن داروهایی از دواخانه اکتفا کردند و بیمارانی هم که به دنبال شدت بیماری کارشان به شفاخانه رسید از کمبود امکانات انتقاد داشتند.

توصیه سازمان جهانی بهداشت هم این است که مبارزه با کرونا در جهان ادامه دارد و در تمام کشورها باید تمام تدابیر بهداشتی مربوط به آن رعایت شود. با سرد شدن هوا در برخی کشورها آمار ابتلا به این ویروس دوباره بیشتر شده و شاهد موج دوم این بیماری هستند.

به گفته سرپرست وزارت صحت افغانستان اما میزان واقعات مثبت در بین نمونه‌های مشکوک در هفته گذشته در افغانستان شش درصد بوده است.

به اساس آمار وزارت بهداشت شمار جان باختگان کووید ۱۹ نیز هفته گذشته تنها ۷ نفر بوده است.

با آنهم سرپرست وزارت بهداشت به رعایت تدابیر وقایوی برای جلوگیری از مصاب شدن به کووید ۱۹ و مقابله با احتمال آغاز موج دوم کرونا تاکید می‌کند.

توضیح تصویر،

به اساس آخرین آمار اعلام شده رسمی از سوی وزارت بهداشت، شمار مبتلایان کرونا در این کشور به ۳۹ هزار و ۴۲۲ نفر و شمار جان باختگان از بیماری کووید ۱۹ به ۱۴۶۶ نفر رسیده است

او همچنین از مردم می‌خواهد از موج دوم کرونا نترسند زیرا دولت آمادگی‌های لازم برای مقابله با این ویروس را دارد.

او به طور نمونه گفت در زمان آغاز شیوع ویروس کرونا تنها در کابل دو شفاخانه برای رسیدگی به بیماران آماده بود اما اکنون ۱۷ شفاخانه آماده مداوای بیماران اند.

به گفته او، هوای سرد، سرماخوردگی‌های موسمی و آلودی هوا عواملی هستند که احتمال شروع موج دوم کرونا را بیشتر می‌سازد.

به اساس آخرین آمار اعلام شده رسمی از سوی وزارت بهداشت، شمار مبتلایان کرونا در این کشور به ۳۹ هزار و ۴۲۲ نفر و شمار جان باختگان از بیماری کووید ۱۹ به ۱۴۶۶ نفر رسیده است.

باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها

آقای عثمانی گفت که همزمان با باز شدن مکاتب/مدارس و دانشگاه‌ها از این نهادها نظارت خود را آغاز کردند و به اساس بررسی‌های‌شان بازگشایی آنها هیچ تهدیدی برای شیوع ویروس کرونا نیست.

او گفت که در نمونه گیری از ۵۵۰ فرد مشکوک در این نهادها تنها ده نفر نتایج‌شان مثبت بوده که کمتر از پنج درصد بوده است.

با آنهم سرپرست وزرات صحت گفت ارزیابی آنها در کابل نشان داده که دانش آموزان در مکاتب خصوصی ۵۵ درصد و در مکاتب دولتی تنها ۴۸ درصد از ماسک استفاده می‌کنند که باید این موضوع را جدی بگیرند.

او افزود که دو تیم رسیدگی عاجل برای گرفتن نمونه از افراد مشکوک در کابل و یک آزمایشگاه نمونه گیری با ظرفیت سیصد آزمایش در روز در شفاخانه فرانسوی‌ها در این شهر به وزارت معارف/آموزش و پرورش اختصاص داده شده است.

به گفته وی، با در نظرداشت امکانات اختصاص‌هایی در این بخش‌ها در ولایات نیز به معارف در نظر گرفته خواهد شد.

ابراهیم شینواری، معاون وزارت معارف نیز در نشست خبری امروز گفت که آنها به دلیل نداشتن اماکن کافی نمی توانند فاصله اجتماعی را بین دانش آموزان رعایت کنند اما تلاش دارند تدابیر دیگر در این اماکن به درستی رعایت شود.

به اساس تصمیم کابینه افغانستان، صنوف/کلاس‌های اول تا دهم مکاتب سر از تاریخ ۱۲ میزان/مهر بازگشایی شد.

با شیوع ویروس کرونا در بهار امسال تمام مدارس و دانشگاه‌ها در افغانستان تعطیل شدند. در ماه اسد/مرداد نخست دانشگاه‌ها و بعدتر کلاس‌های یازدهم و دوازدهم مکاتب دولتی و تمام کلاس‌های مکاتب خصوصی در آغاز ماه سنبله/شهریور بازگشایی شدند.